Aktualności

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń.

„Zecer co żmudnie nad książką zerka”

Termin: 28.11.2014r. (piątek), godz. 10:00 – 14:00
Miejsce: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia

Szczegóły i zapisy: www.dolnyslaskwita.pl, biuro@dolnyslaskwita.pl lub telefonicznie 606 797 710
Zapraszają: Fundacja Open Mind, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Co potrzeba, by powstała książka? Kto za tym stoi?

Co robi zecer? Jak powstaje papier? O co chodzi z exlibrisem?

28 listopada, od godz. 10.00 zapraszamy na kreatywną wycieczkę do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

W programie dnia warsztaty czerpania papieru, tworzenia exlibrisów metodą monotypii. Wspólnie z Panem Andrzejem Biernacikiem uczestnicy składać będą teksty tradycyjną metodą zecerską. Podczas piątkowego spotkania zapraszamy także na kuratorskie oprowadzenie po Muzeum. Poznanie Efektem warsztatów będzie stworzona przez uczestników jedyna w swoim rodzaju książka oparta na Legendzie O Smoku Strachocie.

W książce znajdą się także wykonane przez dzieci podczas warsztatów z Anną Pawliną wizerunki Smoka Strachoty.

Wydarzenia odbędą się w ramach projektu Drogowskazy: Dolnośląska mapa legend i rzemiosła, który opiera się na doświadczeniu, kreowaniu i upowszechnianiu kultury żywej materialnej i duchowej. Jednym z ważnych elementów projektu jest stworzenie unikatowej „Dolnośląskiej Mapy Legend I Rzemiosła”, która ukaże się w wersji elektronicznej i drukowanej. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rekrutacja zakończona. Zapraszamy do zapoznania się z resztą naszej oferty.

 

duszniki

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605. Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii. Dzięki temu siedziba Muzeum Papiernictwa została formalnie zaliczona do grupy najcenniejszych zabytków, mających szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju.

W tym miejscu były i są wytwarzane papiery czerpane, wg techniki opracowanej w średniowieczu. Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą; arkusze z Dusznik wykorzystywano do drukowania książek, spisywania dokumentów. Na dusznickie papiery uczeni przelewali swą wiedzę, a artyści tworzyli na nich liczne dzieła. Dziś arkusze z dusznickiego młyna wykorzystywane są do sporządzania okolicznościowych pism, dyplomów, zaproszeń, papeterii oraz pamiątek świadczących o papierniczych tradycjach Dolnego Śląska.

W Muzeum Papiernictwa można nie tylko oglądać wytwarzanie arkuszy, ale również samemu spróbować wyczerpać papier ze znakiem wodnym lub z odciskiem własnej dłoni. Natomiast w muzealnych salach, gdzie znajduje się ekspozycja stała, można zaczerpnąć wiedzy o tym, gdzie papier został wynaleziony i z czego go wytwarzano. Poznamy tu technikę tworzenia znaków wodnych, metody badania właściwości papieru oraz dowiemy się o znaczeniu papieru w przeszłości i we współczesnym świecie.

Z dniem 28 czerwca 2013 Muzeum Papiernictwa zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

 muzpap+pomnik historii

Widok Muzeum Pap. od strony ogrodu