Spotkanie mistrzów – Rzemiosło wczoraj i dziś

Goście: Leszek Ukleja, Janusz Kujat. Alina Frąckowiak, Estera Grabarczyk, Teresa Anniuk-Gulak, Ludomir Domański
Termin 23 listopada / 13.00
Miejsce: Zamek Książ
Wstęp bezpłatny.
Spotkanie z lokalnymi rzemieślnikami, rozmowy o historii i przyszłości rzemiosła, rękodzieła i sztuki ludowej na Dolnym Śląsku. Spotkanie połączone z kuratorskim oprowadzeniem po Zamku Książ i wybranym warsztatem mistrzowskim.
Partnerzy spotkania:
Nie musisz martwić się o dojazd. Dla uczestników transport z Wrocławia i wejście na zamek.
godz. 10:00 – zbiórka i wyjazd / CRZ Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a
godz. 16:00 – zbiórka i powrót / Zamek Książ, parking
Zgłoszenia: mail biuro@krzywykomin.pl, tel. 606 797 710 lub formularz
Uwaga! Zabieramy ciepłe rzeczy i prowiant. Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń!
MICHAŁ STAROST
Krawiec i projektant. Jego kolekcje były pokazywane w takich miastach jak:Wieden-Berlin-Keln-Monachium-St.Petersburg-Wilno-Londyn-Praga-KarloweVary-Brno-Bratysława-Budapeszt-Chicago-Tusson-Barcelona-Madryt-NevDeli–Pekin-Szanghaj. Laureat europejskiej nagrody Haute Couture. Od początku związany z projektem modowym UFUFU, którego jest dyrektorem artystycznym . Obecnie twórca i dyrektor artystyczny międzynarodowego konkursu AMBER LOOK PROJECT którego finaliści prezentowani byli w Pekinie i na MOBILEASIAEXSPO SHANGHAI 2014 .Od 2 lat również jest dyrektorem artystycznym i reżyserem AMBER LOOK TRENDS&STYLES.
LESZEK UKLEJA
Mistrz stolarstwa artystycznego. Od 1981 prowadzi Pracownię Renowacji Mebli Antycznych, przekształconą później w Ośrodek Renowacji Mebli Antycznych Akant. Mistrz Leszek Ukleja, dzięki olbrzymiej wiedzy i biegłości technicznej w artystycznym rzemiośle stolarskim, wyspecjalizował się w renowacjach i konserwacji mebli zabytkowych, posiadając doskonałe kwalifikacje w tym kierunku, potwierdzone zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki olbrzymiej wiedzy i biegłości technicznej w artystycznym rzemiośle stolarskim, wyspecjalizował się w renowacjach i konserwacji mebli zabytkowych. Wykonuje kompleksowe aranżacje i zabudowę wnętrz oraz naprawy drzwi i portali, w różnych stylach i technikach.
Pracownia Mistrza Leszka Ukleji z równą perfekcją realizuje nie tylko prace przy meblach zabytkowych, ale również, według projektów własnych lub zamówień klientów, wytwarza nowe meble, stanowiące repliki lub stylizacje antyczne. Wykonuje również kompleksowe aranżacje i zabudowę wnętrz oraz drzwi i portale, w różnych stylach i technikach.
Kontakt: tel. +48 71-344-37-83, akant@meblestylowe.biz.pl, www.meblestylowe.biz.pl
JANUSZ ADAM KUJAT
Pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Targira, które od 5 lat organizuje w Świebodzicach Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira. To jedna z niewielu imprez w Polsce, która w profesjonalny sposób promuje polskich artystów i rzemieślników. Dzięki niepowtarzalnemu klimatowi , impreza zyskuje z roku na roku coraz większe grono wystawców, wśród których już teraz można spotkać znanych na całym świecie Studio Borowski. Na Targirze prezentują się artyści i rzemieślnicy reprezentujących niemalże wszystkie działy sztuki i rzemiosła.
Janusz Adam Kujat to także autor i współautor wielu książek naukowych i popularno-naukowych związanych z historią gospodarczą Śląska, a w szczególności dotyczących pieniądza zastępczego. Opracował także heraldyzację oraz zaprojektował herb i flagę Świebodzic, które zostały zatwierdzone przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA ora Radę Miasta Świebodzice. Pomysłodawca odbudowy murów miejskich Świebodzic oraz planowane wokół nich trasy turystycznej. Jest także autorem projektu „Pionierzy Świebodzic” i pomysłodawcą utworzenia w Świebodzicach Izby Regionalnej. Za swoją dotychczasową działalność naukową był wielokrotnie odznaczany medalami i odznakami przyznawanymi przez Polski Związek Numizmatyczny.
Kontakt: Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła Targira, Dr Janusz Adam Kujat, 606119001, e-mail: festiwaltargira@gmail.com, www.targira.swiebodzice.pl
ESTARA GRABARCZYK
Projektantka z Wałbrzycha, realizująca swoje rękodzielnicze pasje. Pomaga jej w tym mąż Andrzej, a także dzieci: Marika i Michał. Jej odzież, ozdoby, torebki i szale z filcu, mają niepowtarzalny charakter. Każdy z nich jest inny, a jednocześnie prezentują spójny nurt zrodzony w wyobraźni ich autorki. Najbardziej rozpoznawalne są naszyjniki pani Estery. Swoje niepowtarzalne prace wystawia w internetowych galeriach. Założyła także własną stronę internetową i profile na portalach aukcyjnych. Zmieniały się materiały, z których pani Grabarczyk wyczarowywała ozdoby. Od drutu i kamieni przeszła do wyrobów z filcu. Następnie przyszedł czas na zagłębienie się w tajniki projektowania torebek i ubrań. Ciekawostką jest, że wałbrzyszanka pracując nad kolekcją zwykle najpierw w myślach układa wzory biżuterii, a dopiero potem planuje emploi w postaci sukienek, czy kompletów odzieżowych.
Twórczość pani Estery wpisuje się w modne obecnie trendy recyklingu, re-eko i antykonsumpcyjnego minimalizmu.
Kontakt: Estera Grabarczyk, esterka585@wp.pl, tel. 667 332 141, www.fascymania.pl
TERESA ANNIUK-GULAK
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego im. Bolesława Bieruta. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i zarządzania w Marburgu, Absolwentka studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Bankowości we Wrocławiu, Absolwentka Międzynarodowego Forum Fotografii Kwadrat (2012), Studentka Akademii sztuki w Saltzburgu na Wydziale Malarstwa, Studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa
Wystawy:
- Wystawa prac dyplomowych Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” – Wrocław, Muzeum Miejskie „Arsenał” 2013
- ARTISTIQU wernisaż – Wrocław 2013
- III Triennale Fotografii Wałbrzyskiej – Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) Wałbrzych 2013
- Mehr – Generationen – Haus – Lohnberd – Niemcy
- Instalacje adwentowe w Kościele św. Mikołaja, Świebodzice 2012-2013
- Festiwal Sztuki i rzemiosła TARGIRA – wystawa i warsztaty malarskie Świebodzice 2014
- „Człowiek w fotografii przeobrażonej” – wystawa w Miejskim Domu Kultury, Świebodzice 2014
Kontakt: tel. 601 805 690, teresa@profiterm.com, www.arttess.com
ALINA FRĄCKOWIAK
Na co dzień działa w rodzinnej wielopokoleniowej firmie Quercus Pracownia Meblowa, której tradycja sięga 1966 roku. Obecnie pracuje w firmie już trzecie pokolenie. Jak sami mówią: „szczególnie bliskie sercu jest nam drewno. Jednak nie ograniczamy się jedynie do niego. Wykonujemy wszelkiego rodzaju meble do wnętrz użyteczności publicznej jak i do domów prywatnych”.
Działają w myśl od projektu do ostatecznego produktu. Od konsultacji, po projekt i wizualizację wreszcie wykonanie mebli w zakładzie i montaż u klienta.
Kontakt: Quercus Pracownia Meblowa, ul. Głuszycka 58 a, Wałbrzych, qmeble@gmail.com, alina.frackowiak@gmail.com, www.quercusmeble.pl
Gość spotkania:
JANUSZ ADAM KUJAT
Pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Targira, które od 5 lat organizuje w Świebodzicach Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira. To jedna z niewielu imprez w Polsce, która w profesjonalny sposób promuje polskich artystów i rzemieślników. Dzięki niepowtarzalnemu klimatowi , impreza zyskuje z roku na roku coraz większe grono wystawców, wśród których już teraz można spotkać znanych na całym świecie Studio Borowski. Na Targirze prezentują się artyści i rzemieślnicy reprezentujących niemalże wszystkie działy sztuki i rzemiosła. Janusz Adam Kujat to także autor i współautor wielu książek naukowych i popularno-naukowych związanych z historią gospodarczą Śląska, a w szczególności dotyczących pieniądza zastępczego.
Opracował także heraldyzację oraz zaprojektował herb i flagę Świebodzic, które zostały zatwierdzone przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA ora Radę Miasta Świebodzice. Pomysłodawca odbudowy murów miejskich Świebodzic oraz planowane wokół nich trasy turystycznej. Jest także autorem projektu „Pionierzy Świebodzic” i pomysłodawcą utworzenia w Świebodzicach Izby Regionalnej. Za swoją dotychczasową działalność naukową był wielokrotnie odznaczany medalami i odznakami przyznawanymi przez Polski Związek Numizmatyczny.
LUDOMIR DOMAŃSKI
Mistrz Ludomir Domański jest wybitnym ekspertem w branży pozłotnictwa. Przekazuje swoją wiedzę młodym adeptom tej sztuki, jako wykładowca w Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu. Jest też Starszym Bractwa Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu.