Smok Strachota w Teatrze Cienia. Warsztaty ilustracji dla dzieci

BRAK MIEJSC
Ilustracja jest wspaniałym światem wyobraźni opowiedzianym za pomocą obrazów. Ilustracje dla dzieci niosą radość i magię, skutecznie pozwalają zanurzyć się głębiej w świat opowieści.
Rola, którą pełnią ilustracje do książek to nie tylko uzupełnianie treści, to nauka estetyki i wrażliwości na piękno, rozbudzanie dziecięcej wyobraźni. Jest wiele technik plastycznych pozwalających przedstawić daną opowieść i to ilustrator decyduje jaką technikę dobierze do danego tekstu.
Fundacja OPEN MIND zaprasza do poszukiwania inspiracji w fantastycznej opowieści wrocławskiej poetki i pisarki Ewy Zachary, pt. „Strachota Postrach Strachocina. Legenda wrocławska”, która postanowiła włączyć się w kultywowanie lokalnej tradycji i napisała wierszem własną wersję znanej legendy, zilustrowanej przez wrocławiankę Katarzynę Majchrzak-Żelazo. Efekty tej pracy zostały wydane przez trzebnickie Wydawnictwo OVO.
Bezpłatne warsztaty, na które zapraszamy najmłodszych, będą okazją nie tylko do posłuchania historii przerażającego stwora siejącego postrach na wrocławskim Strachocinie, ale i stworzenia niezwykłych ilustracji w zupełnie innej konwencji, w jednej z czarno – białych technik plastycznych.
To będzie przygoda w świecie ilustracji książkowej przez którą poprowadzi was zdobywa na warsztatach wiedza i własna wyobraźnia.
_____________
Warsztat odbędzie się: 29 października, godz. 10:00-12.30 w Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7
Istnieje możliwość zgłoszenia potrzeby opiekuna/tłumacza z językiem migowym.
_____________
Nad procesem twórczym pieczę trzymać będzie ANNA PAWLINA. Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom w 1998 r. z projektowania graficznego i grafiki artystycznej. Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem i tworzeniem rzeczy pięknych i przydatnych. Na co dzień autorka niezwykłych wnętrz, bajkowych ilustracji, najpiękniejszych torebek i nie tylko…Pedagog, prowadzi zajęcia plastyczne. Mieszka i tworzy w mieście, w którym oficjalnie mieszkają krasnoludki i nikogo to nie dziwi.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.





Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!


Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy projektu i wydarzeń: Concordia Design Wrocław, Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu, DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Wrocławskie Wydawnictwo EMKA, Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o., Nowe Nadodrze, Grupakreatywni.pl, CRZ Krzywy Komin, Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Szlak Ginących Zawodów, Zamek Książ, Edbus – przewozy osobowe, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Gazeta Wrocławska, Wroclive, Kocham Wrocław, Miejsca we Wrocławiu, designteka.pl, Czas na Wrocław, 30 minut
