Jest to miejsce, w którym drewniane, animowane lalki naturalnej wielkości przedstawiają przybyłym legendy regionu i historie o Duchu Gór. Każda legenda opowiedziana jest przez inne lalki – bohaterów, w innej scenografii i oświetleniu.
Słuchacze – widzowie podczas półgodzinnego przedstawienia (mogą wysłuchać legend i zobaczyć bajkową kolorową scenografię oraz bohaterów opowiadanych historii) stają się również aktorami – animatorami, na koniec bowiem sami animują kukły, aby te ożyły, poruszyły ręką, pokiwały głową czy pomachały na pożegnanie.
„…A ja ci powiadam: każdy, kto zbłądził w okolice Karkonoszy, gnany tu własną wolą, bądź też z woli innych, odkryć z czasem musi niezwykłość tutejszej przyrody! Już zwykłe zioła i korzonki górskie są dwa razy grubsze od tych nizinnych! A i dorodnych trujących ziół mamy pod dostatkiem…” tak rozpoczyna się wędrówka po pełnym niezwykłych opowieści Zamku Legend Śląskich, podczas której usłyszymy historię o Jakubie Wymertałce i jego wyprawie po skarb, o okrutnym Konradzie z Wlenia czy psikusach Ducha Gór zamieniającego się w osła.
Postacią pojawiającą się we wszystkich opowieściach jest pradawny Duch Gór, władca Karkonoszy, zwany Rzepiórem, Liczyrzepą lub Panem Janem. Postać tajemnicza, budząca szacunek, ale i przerażenie, pomagająca biednym, ale i karząca srogo za występki przeciw prawom natury, oszustwo i chciwość.
Przy zamku mieszczą się pracownie: litograficzna, ceramiczna i kowalstwa artystycznego, w których pod okiem doświadczonych artystów uczestnicy próbują swych sił: w technice drzeworytniczej odbijają scenki z legend, lepią garnki lub wykuwają ozdobny element z żelaza.
Ponadto w Zamku organizowane są warsztaty teatralne. Można nauczyć się gry w dużych maskach lub spróbować wykonać spektakl lalkowy.
Oprócz Zamku Śląskich Legend w Pławnej znajduje się – Gród Piastowski, tam również historia przeplata się z baśnią. Zobaczymy tu olbrzymią głowę Ducha Gór .
Galeria „Cafe Miliński”
Pławna 93
59-623 Lubomierz
zdjęcia i opis: strona www miejsca