VIA FABRILIS – Szlak Tradycji Rzemieślniczych

Bolesławiec - Rzemiosło

  • P1080027
  • IMG_2501
  • RĘCE TADZIU
  • P1080331

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wraz z Muzeum Karkonoskim we Vrchlabí w latach 2008-2010 realizowało projekt VIA FABRILIS Szlak Tradycji Rzemieślniczych, który ze względu na swój duży sukces (m.in. nagrodę Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w konkursie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich) w latach 2013-2014 doczekał się kontynuacji.

Najważniejszym celem projektu jest ochrona dziedzictwa kulturowego polsko-czeskiego pogranicza, ze szczególnym uwzględnieniem dawnych, często już zapomnianych rzemiosł oraz promocja tradycji rzemieślniczych w regionie.

W ten sposób pojawił się pomysł stworzenia transgranicznej trasy turystycznej łączącej partnerskie miejscowości – Bolesławiec i Vrchlabí. Szlak tradycji rzemieślniczych VIA FABRILIS wiedzie przez 21 ośrodków usytuowanych po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy i Gór Izerskich. Na szlaku znalazły się instytucje zajmujące się ochroną i promocją dawnych rzemiosł, charakterystycznych dla tego regionu: garncarstwa, szklarstwa czy tkactwa. W miejscach tych można zwiedzać ekspozycje, zapoznać się z procesem produkcji oraz uczestniczyć w warsztatach dawnych rzemiosł różnego typu.

Po polskiej stronie granicy na szlaku znajdują się następujące miasta: znany w całym świecie ośrodek ceramiki Bolesławiec (Muzeum Ceramiki, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”), Tomaszów Bolesławiecki (Studio Szkła Borowski), związany z browarnictwem Lwówek Śląski (Jednostka Historyczno-Muzealna), ośrodki tkackie: Wleń (Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki), Lubomierz (Muzeum Kargula i Pawlaka) i Jelenia Góra (Muzeum Karkonoskie), górskie ośrodki szklarskie: Piechowice (Huta Julia), Szklarska Poręba (Leśna Huta, Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej) oraz Kowary (Dom Tradycji) i Karpacz (Muzeum Sportu i Turystyki), a także miasta położone bardziej na zachód: związany z płóciennictwem i konwisarstwem Lubań (Muzeum Regionalne w Lubaniu) oraz Zgorzelec – miasto o tradycjach garncarstwo i płócienniczych (Muzeum Łużyckie).

Czeska część szlaku obejmuje: Vrchlabí i Jilemnice (Muzea Karkonoskiego Parku Narodowego), ośrodki związane z produkcją szklanych koralików i wytwarzaniem ozdób, takie jak: Poniklá (Muzeum Rzemiosł Karkonoskich, Firma Rautis), Paseky nad Jizerou (Muzeum Patriotów z Rubieży) i Vysoké nad Jizerou (Muzeum Krajoznawcze) oraz Harrachov (Huta Szkła Novosad i syn, Ekspozycja Šindelka). Wśród nowych ośrodków znalazły się zaś: Horní Marsov (Ekocentrum DOTEK), Františkov (Prywatne Muzeum państwa Brožów) oraz Voletiny (Muzeum Tkactwa w Domu pod Jasanem).

Warsztaty rzemieślnicze, pokazy oraz wystawy w ramach projektu VIA FABRILIS Szlak Tradycji Rzemieślniczych II są w stałej ofercie jednostek partnerskich. Informacje na ten temat można odnaleźć w pakiecie materiałów promujących trasę – książeczce, dzienniczku oraz na mapie oraz na stronie www.viafabrilis.eu. (strona obejmuje punkty szlaku, objęte pierwszą edycją projektu)

Ponadto w 2014 r. partnerzy projektu uczestniczyli w wielu imprezach plenerowych prowadząc bezpłatne pokazy rękodzieła. Znakiem firmowym warsztatów Via Fabrilis był drewniany wóz na okutych kołach, przed którym odbywały się warsztaty toczenia na kole, zdobienia ceramiki czy tworzenia biżuterii.

 

Via Fabrilis

www.viafabrilis.eu
opis: strona www szlaku

Mapa