Szlak Legend – Kraina Ciepłowoda

Ciepłowody - Legenda

  • IMG_7012
  • IMG_7165
  • IMG_7205

Jak piszą twórcy, malowniczego szlaku poprowadzonego przez gminę Ciepłowody, „tutaj historia splata się z magią, a każdy zakątek ma swoją legendę. W opowieściach tych żyją odważni rycerze, groźni rozbójnicy, przebiegłe wiedźmy i dobre wróżki, a zaczarowane zwierzęta otaczają opieką ludzi, przysparzając im bogactwa”. Podczas wyprawy (szlak to 20- kilometrowa trasa, którą można przejść pieszo, przejechać na rowerze lub na nartach) być może uda się spotkać Czarnego Tura, który niegdyś dopomógł rycerzowi Albertowi z Brodą uratować ciepłowodzian przed zbójcami, odnaleźć zaginiony w muszkowickiej puszczy transport bursztynu dla cesarza Hadriana, odkryć magiczne źródło z uzdrawiającą wodą, albo w księżycową noc w parku pozostałym po pałacu w Kobylej Głowie spotkać księżniczkę Esmeraldę.

Szlak Legend rozpoczyna się od Kawiej Góry, związanej, według legendy, z pierwszym właścicielem Ciepłowód – rycerzem Albertem zwanym Łyka. Na szczycie wzniesienia znajduje się drewniana 12-metrowa wieża widokowa z panoramą na Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz Góry Sowie, Bardzkie i Złote. Następnie szlak prowadzi do Ciepłowód, przez ruiny ciepłowodzkiego zamku, gdzie jak mówi kolejne podanie „w czasach kiedy na ziemiach polskich rządzili jeszcze królowie, na terenie dzisiejszych Ciepłowód istniała osada z zamkiem rycerza zwanego Albertem z Brodą. Ludziom mieszkało się tam dobrze i spokojnie (…) Niestety pewnego razu na zamek najechali zbójnicy, którzy zagrozili spaleniem osady i wymordowaniem jej mieszkańców, jeżeli Albert nie odda im we władanie zamku”.

Trzy kilometry dalej znajduje się wieś Kobyla Głowa z legendą o Esmeraldzie i punktem  widokowym na panoramę Sudetów. Trasa kończy się w pobliżu miejscowości Muszkowice, na Kaplicznym Wzgórzu.

Szlak legend gminy Ciepłowody został opracowany w wersji papierowej w formie mapy oraz opisów miejsc i krótkich informacji historycznych, w wersji elektronicznej na stronie www.gok-cieplowody.eu oraz questa, czyli wierszowanych opisów szlaku z zadaniami.

zdjęcia i opis: strona www miejsca

Mapa