Siedziba Muzeum Regionalnego w Jaworze mieści się w niezwykłej średniowiecznej scenerii dawnego klasztoru bernardynów: w XV-wiecznym kościele, krużgankach, wirydarzu oraz pomieszczeniach klasztornych. Muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne, geologiczne, etnograficzne, militarne i dawnego rzemiosła, prezentowane na kilku wystawach stałych.
W gotyckich wnętrzach kościoła poklasztornego oglądać możemy sztukę sakralną oraz cykl gotycko-renesansowych polichromii o tematyce pasyjnej. W dawnym wirydarzu mieści się wystawa poświęcona rzemiosłu cechowemu, z bogatymi zbiorami ślusarstwa, konwisarstwa, jaworskiego złotnictwa oraz piernikarstwa. Jaworskim piernikom poświęcona jest również osobna ekspozycja w pomieszczeniach dawnego klasztoru, gdzie prezentowane są formy piernikarskie, akcesoria kuchenne oraz odbywają się warsztaty piernikarskie, podczas których można według tradycyjnych receptur, w dawnych formach piernikarskich przygotować wypieki.
Kulturę ludową Dolnoślązaków prezentuje wystawa w zaaranżowanej izbie, w której znajdują się meble ludowe z XVIII wieku, elementy stroju ludowego, warsztat tkacki, urządzenia kuchenne.
Narzędzia i techniki pracy dawnych rzemieślników można zobaczyć na wystawie poświęconej Kościołowi Pokoju w Jaworze w zaaranżowanym warsztacie ciesielsko-stolarskim. Podczas lekcji muzealnej dzieci mogą interaktywnie poznać drewniane elementy konstrukcyjne poprzez zabawę.
Muzeum Regionalne w Jaworze
Klasztorna 6
59-400 Jawor
zdjęcia Arkadiusz Muła
opis i zdjęcia: strona www muzeum