Siedziba Muzeum mieści się w zabytkowym barokowym budynku, dawnym letnim Pałacu Biskupów Wrocławskich.
Na stałej wystawie zatytułowanej Dolnoślązacy – pamięć, kultura, tożsamość podjęto próbę pokazania dwóch obliczy dolnośląskiej kultury ludowej, dziewiętnastowiecznej, niejednorodnej, lecz w miarę stabilnej i kulturę powojenną, stanowiącą mozaikę złożoną z różnych tradycji, przybywających z Kresów, z centralnej i południowej Polski, z emigracji, grup osadniczych.
Bogate zbiory Muzeum zostały w interesujący sposób zaprezentowane na wystawie. Zobaczyć tu można izbę wiejską wyposażoną w misternie zdobione drewniane meble, naczynia i sprzęty gospodarstwa domowego. Liczne eksponaty prezentują sztukę ludową – malarstwo na szkle i rzeźbę oraz rzemiosło – bednarstwo, tkactwo, garncarstwo, kowalstwo, piernikarstwo. W zaaranżowanym warsztacie bednarskim pokazano narzędzia oraz wyroby bednarskie, natomiast w formie dioramy przedstawiono dolnośląskie tkactwo, inscenizując wieczór przędzalniczy.
Powojenna kultura ludowa prezentowana jest przez, m.in. przedmioty przywiezione na Dolny Śląsk przez osadników, stroje, zdjęcia i dokumenty przedstawiające losy poszczególnych rodzin.
Muzeum Etnograficzne
oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Traugutta 111/113
Wrocław
zdjęcia i opis: strona www miejsca