Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Dział Ceramiki
Muzeum Ceramiki kontynuuje tradycje założonego w 1908 r. Muzeum Miejskiego. Od ponad pięćdziesięciu lat gromadzone są tu zbiory miejscowej kamionki. Obecnie w kolekcji znajduje się około czterech tysięcy eksponatów. Są wśród nich ukośnie żeberkowane dzbany, pokryte brązowym szkliwem ziemnym oraz typowe dla Bolesławca naczynia o kobaltowej dekoracji stempelkowej. Tego typu wyroby stanowią jednak tylko część zbiorów. Na wystawie stałej eksponowane są także eleganckie naczynia zdobionymi nakładkami o różnych formach i wzorach oraz wyroby słynnej Bolesławieckiej Szkoły Ceramicznej – serwisy do kawy, wazony i puzdra o różnobarwnych szkliwach zaciekowych i krystalicznych oraz przedmioty ręcznie malowane, złocone i emaliowane. W muzeum prezentowane są również zbiory powojennej kamionki.
Ciekawostką jest replika powstałego w 1753 r. Wielkiego Garnca Mistrza Joppego o pojemności dwóch tysięcy litrów, uznawanego wówczas za największe naczynie na świecie. Ekspozycję uzupełniają filmy oraz prezentacje multimedialne.
W Muzeum odbywają się lekcje muzealne dotyczące m.in. tradycji rzemieślniczych w regionie oraz warsztaty zdobienia ceramiki i toczenia na kole.
Muzeum Ceramiki
Dział Ceramiki
Mickiewicza 13
59-700 Bolesławiec
Muzeum Ceramiki. Dział Historii Miasta
Budynek, w którym mieści się muzeum jest jednym z najpiękniejszych w mieście obiektów wzniesionych w stylu empire. Prezentowana we wnętrzach ekspozycja stała pokazuje dzieje Bolesławca i okolic od czasów mezolitu po współczesność.
Ważnym elementem wystawy jest kolekcja związana z epoką napoleońską, obejmująca militaria, grafiki, meble oraz elementy wyposażenia żołnierzy. Ciekawie prezentuje się również kompletne wyposażenie apteki z końca XIX wieku.
Istotną częścią ekspozycji są dokumenty i zdjęcia prezentujące najnowsze dzieje Bolesławca, m.in., odbudowę miasta i jego zasiedlenie przez emigrantów z terenów byłej Jugosławii, Kresów Wschodnich i Francji. W zbiorach Muzeum znajdują się też kroniki, grafiki, pocztówki, fotografie, z których najstarsze datowane są na 1867 rok, mapy, plany, naczynia cynowe i szklane, monety, przedmioty codziennego użytku związane z miastem, bolesławieckie gazety i czasopisma. Część sal muzealnych przeznaczono na wystawy czasowe.
Muzeum Ceramiki
Dział Historii Miasta
Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec
Zdjęcia: podpisane- G.Matoryn i Muzeum Ceramiki