Pasja kolekcjonerska Mariana Kowalskiego zapoczątkowała zbiory Muzeum, które mimo iż w nazwie posiada przymiotnik „małe”, to obejmuje kilka izb wypełnionych po brzegi eksponatami. Są to głównie przedmioty codziennego użytku, które pozostawili po sobie dawni mieszkańcy Dolnego Śląska lub przywieźli ze sobą po wojnie (z różnych części Polski) repatrianci. Na kolekcję składa się około dwóch tysięcy przedmiotów. Są to dawne sprzęty gospodarstwa domowego oraz wyposażenia wiejskich chałup: pralki, magiel, żelazka, maszyny do szycia, naczynia kuchenne, kuchnie, lampy naftowe oraz narzędzia i maszyny rolnicze: stare brony, kosy, pługi, sieczkarnie, wialnie do czyszczenia zboża, maszyny od obróbki lnu, warsztaty tkackie. W Muzeum u Kowalskich zobaczymy też dawne ludowe instrumenty muzyczne, izbę z zegarami, sprzęt pożarniczy i militarny i wiele innych przedmiotów, których historię zna i opowiada właściciel i kustosz tej niezwykłej kolekcji.
Na terenie muzeum- skansenu znajduje się dom chleba z izbą kuchenną i używanym do domowych wypieków piecem chlebowym oraz stara kuźnia, w której podczas prezentacji kowal kuje żelazo.
Pan Marian Kowalski od kilkudziesięciu lat prowadzi kapelę ludową Marciny, która wykonuje opracowane przez niego muzycznie utwory wykorzystujące motywy folkloru Lubelszczyzny, Kielecczyzny czy Kurpiów.
Marcinowo 2
55-100 Trzebnica
www.facebook.com/MaleMuzeumLudowe
Zdjęcia: Zbigniew Sobierajski