Leśna Huta w Szklarskiej Porębie
Hutnictwo w Szklarskiej Porębie ma już wielowiekową tradycję. Pierwsze huty pojawiały się na terenie dzisiejszej Szklarskiej Poręby Dolnej już od połowy XIV wieku. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku zamknięto największą i najsłynniejszą hutę w Szklarskiej Porębie – Julię (dawna huta Józefina powstała w 1842 roku).
Dziś tradycję hutnictwa w Szklarskiej Porębie kontynuuje mistrz Henryk Łubkowski, były pracownik huty Julia. W Leśnej Hucie, którą prowadzi wraz z rodziną od 1989 roku, wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Zakład pełni funkcję „żywego muzeum”, zwiedzający hutę mogą obserwować wytop ręcznie formowanych szklanych przedmiotów. Hutnicy używają dawnych narzędzi i form kuglerskich. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego. Huta wyposażona jest w piec szklarski, opalany gazem technicznym.
Nazwa zakładu pochodzi od tzw. „leśnego szkła” – szkła o zabarwieniu zielonkawym lub szarym. W Leśnej Hucie wykonuje się przede wszystkim szkło użytkowe oraz ozdobne, produkty huty można nabyć w znajdującym się na miejscu sklepie.
Przy wejściu utworzono Zaułek Szklarzy, w którym umieszczone są tablice upamiętniające mistrzów hutnictwa szkła pracujących w Szklarskiej Porębie. Miejsce to ma przywoływać dawną świetność szklarską miasta oraz być uhonorowaniem ludzi, którzy tworzyli szklarską historię regionu.
Leśna Huta Szklarska Poręba
ul. Kołłątaja 2 , Szklarska Poręba
www.lesnahuta.pl
zdjęcia i opis: strona www miejsca