Festiwal Sztuki Włókna

Kowary - Festiwale / Wydarzenia

  • SONY DSC
  • SONY DSC
  • SONY DSC
  • Fot. Rafał Werszler 1
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • archiwum Warsztatu Twórczego Kowary 3
  • archiwum Warsztatu Twórczego Kowary 5

Festiwal Sztuki Włókna jest corocznym, cyklicznym wydarzeniem artystycznym odbywającym się w Kowarach oraz w kilku innych miastach Dolnego Śląska,  które przechowują tradycje sztuki rękodzielniczej. Początki tej imprezy sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, czyli pierwszych plenerów tkackich organizowanych w Kowarach dla Grupy Tkackiej „10 x TAK”.

Warsztaty twórcze w Kowarach zapoczątkowała prof.zw. Ewa Maria Poradowska Werszler, pod wpływem dynamicznego rozwoju twórczości tkackiej członkiń Grupy Tkackiej „10 x TAK”, założonej w 1972 roku.
Fabryka Dywanów w Kowarach do końca swojej działalności, była hojnym sponsorem i mecenasem sztuki, bowiem obdarowywała artystów tkaczy odpadami wełny dywanowej. Na wystawach światowych i krajowych prezentowane dzieła z surowców „kowarskich” były zawsze zauważane i wysoko oceniane.

Celem działań Warsztatów Tkackich jest kontynuowanie wieloletnich tradycji, wymiana doświadczeń oraz umacnianie kontaktów artystycznych między uczestnikami Sympozjum i mieszkańcami Kowar.
Prace warsztatowe wykonywane są przy użyciu rozmaitych surowców z zastosowaniem techniki tkactwa klasycznego i eksperymentalnego. Do udziału w warsztatach zapraszane są dzieci i młodzież z Kowar.

Seminaria spełniają rolę zarówno informacyjną jak i edukacyjną. Podczas ich trwania można poznać dorobek twórczy poszczególnych uczestników Sympozjum, wysłuchać cennych wykładów zapraszanych historyków sztuki, oraz zainteresować się wydarzeniami tkackimi w innych regionach kraju a nawet świata.

Podczas pobytu artystów w Kowarach każdego roku zostają otwarte wystawy sztuki włókna w wielu galeriach i muzeach w kraju. Celem tej działalności jest zwrócenie społecznej uwagi na miasto Kowary, które od ponad 40.lat jest jesienną siedzibą artystów najbardziej elitarnej dziedziny sztuki.

Generalny Kurator “WT – Kowary”
 prof. zw.Ewa Maria Poradowska-Werszler

 

autor zdjęć: Tomasz Dębiński
(zdjęcie 4 – Joanna Rzepka)

Mapa