Aktualności

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń.

Pozłotnictwo – spotkanie mistrzowskie z Ludomirem Domańskim

Gościem ostatniego grudniowego spotkania z mistrzem będzie Ludomir Domański, mistrz i wybitny ekspert w branży pozłotnictwa. Nauczyciel i Starszy Bractwa Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. Naukę i pracę ramiarsko-pozłotniczą rozpoczął w 1975. Na co dzień prowadzi Pracownię Ramy – Domański, którą założył we Wrocławiu w roku 1978 wraz z żoną Anną. 35 lat aktywnej działalności zawodowej pozwoliło na wyspecjalizowanie się w wykonywaniu ram do obrazów i luster, oprawie obrazów i konserwacji zabytkowych ram i złoceniu na wszystkim. W pracowni oprawić można obrazy olejne, akrylowe, gwasze, grafiki, rysunki, reprodukcje a takze lustra, telewizory i wiele nietypowych obiektów. Pracownia wykonuje ramy stylowe repliki ram zabytkowych, unikalnych, złoconych, srebrzonych i malowanych przy pomocy antycznych metod i technik – zawsze z dbałością o jakość i styl pracy. W zakresie ich prac znajduje się także restauracja antycznych ram i rameczek, rzeźb, mebli złoconych, a także innych obiektów w tym ołtarzy, ambon czy prospektów organowych w kościołach. Na szczycie zasad znajduje się wykonanie pracwykonujemy zawsze zgodnie z zasadami sztuki rzemiosła i etyki konserwatorskiej. W trakcie spotkania porozmawiamy m.in. o specyfice sztuki ramiarskiej, a także o historii i przyszłości tego rzemiosła zarówno w renowacji jak i wykorzystaniu w przedmiotach codziennego użytku.

Idea spotkania „Dolny Śląsk Wita . Rzemiosło!” ukierunkowana jest na zaprezentowanie wartości jakie niesie ze sobą kultywowanie tradycji rzemiosła w naszym regionie. Spotkanie stanie się okazją do dyskusji na temat roli rzemiosła wczoraj i dziś.  Łącząc to co przekazywane z dziada pradziada z innowacyjnymi rozwiązaniami, współczesnymi możliwościami technologicznymi, sprzętowymi i materiałowymi, stawiamy rzemiosło na nowej drodze rozwoju. Zastanowimy się nad tym jak dziś promować rzemiosło. Pobudzać potrzebę konsumenta na korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość. Podczas spotkań poruszony zostanie także temat aktywizacji zawodowej młodych i zachęcenie ich do kształcenie w zawodach rzemieślniczych.  Wybór CRZ Krzywy Komin, jako miejsca spotkań nie jest przypadkowy. Jednym z najważniejszych obszarów jego działalności  jest edukacja zawodowa  w różnych dziedzinach rzemiosła. Uczestnicy warsztatów i szkoleń nabywają wiedzę i nowe umiejętności ucząc się od mistrzów i praktyków.  To właśnie w Krzywym Kominie pod skrzydłami mistrza Ludomira Domańskiego uczestnicy poznają praktyczną stronę pozłotnictwa.


 W ramach programu „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!” na stronie www.dolnyslaskwita.pl aktywowana zostanie internetowa mapa, na której użytkownicy znajdą m.in. wizytówki działających na terenie naszego regionu unikalnych pracowni rzemieślniczych, instytucji promujących rzemiosło, rękodzieło, a także twórców, którzy prowadzą w nich swoją działalność artystyczną. Na mapie znajdą się także wzmianki o dolnośląskich legendach i historiach, w których rzemiosło odgrywa znaczącą rolę. Pragniemy zachęcić Dolnoślązaków oraz turystów w każdym wieku do aktywnego poznawania historii regionu, charakterystycznych dla niego technik rzemieślniczych oraz odwiedzenia miejsc na Dolnym Śląsku powiązanych z rzemiosłem i rękodziełem.

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizator: Fundacja OPEN MINDWspółorganizator: GRUPAKREATYWNI.PL / CRZ Krzywy Komin