Muzyka i taniec podczas Folk Fiesty

Koncert Zespołu „Szyszak”
Godzina: 12:00
„Szyszak” utworzyliśmy w listopadzie 2010 r. Mamy za sobą już wieloletnią współpracę, grając muzykę ludową i najbardziej popularną, niezbędną w eventach parkietowych lub podestowych. Wspólnie odkryliśmy olbrzymią niszę w tradycji i w kulturze Gór Olbrzymich. Muzyka, poezja i folklor od XVII w. odgrywały wielką rolę w życiu ówczesnych mieszkańców tego regionu i do dziś one istnieją, nawet w ich obecnej ojczyźnie.
Piękno gór zawsze było dla nas oczywiste do czasu, gdy wobec częstych kontaktów z wczasowiczami i turystami, spojrzeliśmy na wszystko ich oczami, stopniowo uświadamiając sobie w jak niezwykłym i ciekawym otoczeniu na co dzień żyjemy. Zaowocowało to powstaniem zespołu i pozwoliło wydobyć z szuflad wiersze, melodie, napisane pod wpływem fascynacji górami i przyrodą, filozofii bycia z nimi w zgodnej harmonii. Niektóre pieśni są stąd. Ludowe, sentymentalne, a teksty w mniej lub bardziej swobodnym tłumaczeniu, ponieważ z całego serca identyfikujemy się z nimi i czujemy to samo, tym mocniej, gdyby miało nam tego zabraknąć.
Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza”
Godzina 16:00
Zespół prowadzony od września 2009 r. przez Piotra Lerocha – kontrabasistę i dyrygenta. Do CRZ Krzywy Komin przyjadą z Kątów Wrocławksich. Zespół Muzyki Polskiej MOKOSZA powstał z marzeń naszego szefa Piotra Lerocha oraz z jego miłości do Polski, polskiego folkloru i muzyki. Zespół zagrał dziesiątki koncertów: występowali na festiwalach folklorystycznych na Dolnym Śląsku, nagrali kilkanaście własnych utworów. Obecnie MOKOSZA to 15 osób: pięcioro instrumentalistów i dziesięć wokalistek tworzących dwugłosowy chór. Dumni są z tego, że w zespole udało im się skupić dużo młodych ludzi: uczniowie gimnazjów, liceów oraz studenci; a średnia wieku nie przekracza 20-stu lat.
Zespół Dziecięcy „Mała Kalina”
Zespół powstał w 2007 roku. Instruktorem i choreografem zespołu jest Renata Doroba, która od 1999 roku prowadzi warsztaty tańca ludowego dla dzieci. Przez wiele lat tańczyła w zespołach „Ślężanie” i „Wrocław” a przez krótki okres czasu tańczyła również w zespole „Kalina” działającym przy AWF we Wrocławiu. Z inicjatywy kierownictwa „Kaliny” doszło do nawiązania współpracy i objęcia patronatem zespołu dziecięcego.
W ramach współpracy „Kalina” wspiera zespół dziecięcy między innymi przy zakupie strojów, udostępnia opracowania muzyczne, zaprasza instruktora na szkolenia i warsztaty oraz organizuje wspólne koncerty z kapelą.Obecnie pod nazwą „Mała Kalina” zespół działa przy Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży – Młodzieżowym Domu Kultury im. Mikołaja Kopernika.
W zespole odbywa się nauka tańców ludowych z różnych regionów Polski oraz tańców narodowych takich jak polonez, mazur i krakowiak. W trakcie zajęć dzieci uczą się nie tylko tańca lecz również piosenek ludowych, które wykonują podczas koncertów.
Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”
Grupa dziecięco-młodzieżowa działające przy Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespole Pieśni i Tańca „Wrocław” została utworzona we Wrocławiu w 1998 r. Od 2001 roku działa również grupa na terenie gminy Oborniki Śląskie.
Dzieci i młodzież podczas zajęć uczą się tańców ludowych oraz piosenek i przyśpiewek z różnych regionów Polski. Zajęcia taneczne prowadzi Katarzyna Piasecka-Bagińska – dyplomowana instruktorka tańca ludowego, zarazem wieloletnia tancerka RDZPiT „Wrocław”. Zajęcia wokalne prowadzi Milena Będkowska – absolwentka wydziału Edukacji Muzycznej ze specjalnością prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zarazem wieloletnia chórzystka RDZPiT „Wrocław”.
Uczestnicy zajęć występują na scenach całego Dolnego Śląska. Rokrocznie w okresie wakacji wyjeżdżają także na organizowane przez RDZPiT „Wrocław” obozy taneczno-sportowe, podczas których szlifują nabyte w trakcie roku szkolnego umiejętności. Obecnie wszystkie grupy dziecięce i młodzieżowe przygotowują swój koncert, który odbędzie się 16 listopada w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu.