Modena to nazwa czcionki zaprojektowanej w 1923 roku, ale również nazwa zakładu pieczątkarskiego, prawdziwego skansenu typografii i chyba ostatnie miejsce we Wrocławiu, gdzie wykonuje się pieczątki, składając tekst matrycy ręcznie.
W szufladach drukarskich, czyli kasztach, podzielonych na niezliczone przegródki (króbki) mieszczą się czcionki i justunek (metalowe płytki i sztabki wstawiane pomiędzy czcionki). W starych kasztach, zdobytych przed laty przez Wojciecha Podgajnego, właściciela Modeny, na wyprzedaży z różnych zakładów drukarskich, znajdują się komplety znaków danego kroju pisma, zaś w całym regale odmiany i wielkości czcionek.
Wojciech Podgajny pierwsze w życiu pieczątki zrobił, będąc jeszcze uczniem w Cieplicach, w 1952 roku, zdał tam egzamin czeladniczy, zostając grawerem, o specjalności pieczątkarskiej. Pracował przez ponad trzydzieści lat w Prasowych Zakładach Graficznych we Wrocławiu (w nieistniejącym dziś budynku przy ul. Piotra Skargi) jako zecer i linotypista, składając teksty popularnych wrocławskich dzienników: Słowa Polskiego, Wieczoru Wrocławia czy Gazety Robotniczej. Od 1989 roku prowadzi swoją pracownię.
Zajmuje się produkcją pieczątek gumowych, składanych ręcznie tradycyjną metodą, wizytówek, drobnych druczków (akcydensy), zaproszeń i reklam.
Modena
Kazimierza Jagiellończyka 37/1a
50-239 Wrocław
zdjęcia i opis: strona artstycznenadodrze.pl