Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605. Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii. Dzięki temu siedziba Muzeum Papiernictwa została formalnie zaliczona do grupy najcenniejszych zabytków, mających szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju.
W tym miejscu były i są wytwarzane papiery czerpane, wg techniki opracowanej w średniowieczu. Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą; arkusze z Dusznik wykorzystywano do drukowania książek, spisywania dokumentów. Na dusznickie papiery uczeni przelewali swą wiedzę, a artyści tworzyli na nich liczne dzieła. Dziś arkusze z dusznickiego młyna wykorzystywane są do sporządzania okolicznościowych pism, dyplomów, zaproszeń, papeterii oraz pamiątek świadczących o papierniczych tradycjach Dolnego Śląska.
W Muzeum Papiernictwa można nie tylko oglądać wytwarzanie arkuszy, ale również samemu spróbować wyczerpać papier ze znakiem wodnym lub z odciskiem własnej dłoni. Natomiast w muzealnych salach, gdzie znajduje się ekspozycja stała, można zaczerpnąć wiedzy o tym, gdzie papier został wynaleziony i z czego go wytwarzano. Poznamy tu technikę tworzenia znaków wodnych, metody badania właściwości papieru oraz dowiemy się o znaczeniu papieru w przeszłości i we współczesnym świecie.
Z dniem 28 czerwca 2013 Muzeum Papiernictwa zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.
Muzeum Papiernictwa
Kłodzka 42,
57-340 Duszniki Zdrój
zdjęcia i opis: strona www miejsca